Jakie obowiązki mają posiadacze nieruchomości jeśli chodzi o świadectwa energetyczne

W ślad za pojawiającymi się programami redukowania emisji zanieczyszczeń idą propozycje oszczędzania energii. To bardzo dobre połączenie, ponieważ tylko w taki sposób można efektywnie zmienić obecny stan rzeczy. Zużycie energii elektrycznej i wody widać po rachunkach, które trzeba płacić. Tutaj łatwo zauważyć różnicę po rozpoczęciu oszczędzania zużycia tych właśnie mediów. Lecz już to, jak bardzo energochłonne są ściany i sufit domu, trudno raczej określić bez specjalistycznych pomiarów. Owszem, obecnie stawiane obiekty mają te rzeczy opisane w projekcie, ale co mają zrobić właściciele starszych domów. Posłużyć się można pewnymi uśrednieniami dla naszej strefy klimatycznej, jednak z reguły to nie będą precyzyjne dane.

Na przykład dom w górach jest wystawiony na inne warunki atmosferyczne niż dom nad jeziorem, a co za tym idzie i zapotrzebowanie na energię będzie rożne. Pomocne w wyznaczeniu zapotrzebowania danego obiektu na energię użytą do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji oraz do podgrzewania ciepłej wody jest certyfikat energetyczny. Warto się zainteresować tym dokumentem energetycznej charakterystyki budynku. Ogólny koszt jego opracowania to raptem kilkaset złotych a dokument jest ważny przez 10 lat. To niewielki wydatek, jeśli otrzymuje się z zamian, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Dodatkowo energetyczne świadectwo ma także informacje dotyczące sposobów poprawy energetycznej efektywności budynku. Ich uwzględnienie pomoże zmniejszać zużytą energię, a co za tym idzie obniżać koszty. Co ważne, od kwietnia 2023 roku budynki i lokale wystawiane na sprzedaż lub wynajem wręcz muszą takie zaświadczenie posiadać. Nawet jeśli dana nieruchomość nie wymaga takiego audytu, to dokładne określenie parametrów pozwoli policzyć roczne zapotrzebowanie na energię i poznać koszty jej zużycia.

Aktualnie łatwo wyszukać firmę, która zajmie się wykonaniem obliczeń i przygotuje dokument, wystarczy w wyszukiwarce wpisać Świadectwa energetyczne Koszalin i przejrzeć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić