W jakich zastosowaniach jest używany alkohol skażony

Alkohol etylowy chyba każdemu będzie się kojarzył z przeróżnymi wyskokowymi napojami. Faktycznie wszelkie rodzaju piwa, wina czy wódki zawierają go od kilku do kilkudziesięciu procent, można też kupić spirytus o dużym stężeniu. Spożywcza branża jest jednak objęta wysoką akcyzą, która przecież stanowi bardzo ważną część budżetu kraju. Akcyza ta jednak znacząco podnosi końcową cenę alkoholu, dlatego też amatorzy mocniejszych napojów trunków poszukują różnych możliwości do tego, aby zorganizować coś tańszego. Produkcja i dystrybucja produktów alkoholowych jest również monitowana i kontrolowana, aby ograniczyć ryzyko jakiegoś oszukiwania. Lecz wykorzystanie etylowego alkoholu jest dużo większe, dlatego też istnieje przemysłowa jego odmiana. Żeby taki alkohol etylowy skażony nie mógł się nadawać do spożywania, to dodawane są do niego specjalne substancje.

Z reguły do tego jest stosowany aceton, eter, alkohol izopropylowy, lecz nasze przepisy dopuszczają też inne związki. Co ważne, skażony w taki sposób nie jest trujący, a tylko po wypiciu daje bardzo nieprzyjemne objawy. Dlatego też nie ma ryzyka, że jeśli się znajdzie na niego jakiś amator, to mu się stanie coś poważnego. Obrót spirytusem skażonym również jest ściśle monitorowany, i jego wytwórcy objęci są kontrolą odpowiedniego urzędu. Z właściwości alkoholu etylowego korzystają liczne branże.

Skażenie go nie będzie przeszkadzało w tych zastosowaniach i jest w pełni bezpieczne dla ludzi. Ponieważ związek ten jest dobrym rozpuszczalnikiem tłuszczów, to spotyka się go często w różnego rodzaju preparatach do czyszczenia powierzchni i odtłuszczania. Branża kosmetyczna stosuje go powszechnie do produkcji odświeżaczy powietrza, perfum i różnych innych produktów kosmetycznych. Można go też spotkać w różnego rodzaju rozpuszczalnikach, używanych w przemyśle drukarskim, budowlanym czy motoryzacyjnym, jest także stosowany do produkcji farb i lakierów. Kierowcy spotkają skażony alkohol w płynie do spryskiwaczy, gdyż nie zamarza on w niskich temperaturach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić